Dobry czujnik temperatury i wilgotności

Ogólne forum z pytaniami i propozycjami
kamilj

Dobry czujnik temperatury i wilgotności

Post autor: kamilj » śr cze 28, 2017 11:52 am

Witam wszystkich.
Ponieważ to mój pierwszy post chciałbym się przywitać z użytkownikami.

Poszukuję dobrego czujnika temperatury i wilgotności do użycia z modułem MOD-29 dla nettemp.
Obecnie testuję DHT21 lecz odczyty są wyższe niż w czujniki firmy TESTO który posiadam.

Założenie jest takie aby w firmie mieć dostęp online do danych z czujników oraz powiadomienia jeżeli wartości graniczne dla temperatury oraz wilgotności zostaną przekroczone.
Aby mieć pewność że to nie obecny czujnik pokazuje złe wartości postawiłem koło obu stację pogodowa która pokazuje wartości zbliżone do niego.

Dodam że jeżeli wszystko będzie działało ok cały komplet zostanie wysłany do certyfikacji.

jot

Re: Dobry czujnik temperatury i wilgotności

Post autor: jot » śr cze 28, 2017 4:14 pm

Cześć,

jeśli chcesz mierzyć wilgotność, to wyrzuć DHT i kup sobie HTU21, albo BME280, przy czym polecam ten ostatni - jest najbardziej dokładny.
Jak poszukasz sobie na forum, kiedyś dosyć mocno uzewnętrzniłem się na temat czujników DHT11, a na temat DHT22 mam dokładnie takie samo zdanie - niestety z ich dokładnością jest różnie, przeważnie źle. DHT to czujniki analogowe, więc nie masz pewności, czy odczytana wartość jest przekazana poprawnie, czy może przekłamana. No i tym czujnikom zdarzają się "dziwne wartości" - na przykład potrafi walnąć 0 w temp/humid same z siebie.

Natomiast jeśli koniecznie chcesz używać tego DHT to przede wszystkim sprawdź, czy różnica pomiędzy pomiarami obu czujników jest mniej więcej stała - wtedy zawsze możesz wstawić offset do pomiarów

A co do Testo.. Zastanów się, kiedy ostatnio kalibrowałeś ten czujnik ;-)

kamilj

Post autor: kamilj » śr cze 28, 2017 5:42 pm

Czytałem na temat czujników DHT dla tego właśnie chcę go zmienić.
Dziękuję za informację o BME280.
Zamówię go w takim razie na testy.
Czy współpracuje bez kłopotu z nettemp?

Zastanawiam się jeszcze nad SHT31 ponieważ ma większy zakres pomiarów.

EDIT
W modules/sensors/i2c nie widzę obsługi tego BMW280.
Czy wystarczy że dodam obsługę używając tego poradnika
https://xdevs.com/guide/thp_rpi/
??

jot

Post autor: jot » czw cze 29, 2017 4:02 pm

Ciekawy artykuł, ale to nie do końca tak.
Zasadniczo podłączasz BME, sprawdzasz w i2cdetect, czy pojawi Ci się cokolwiek na adresach 0x76 lub 0x77 - wtedy znaczy, że czujnik "żyje" i jest podłączony poprawnie. Później w Device -> I2C sprawdzasz, czy masz ustawione BME280 na 0x76 (póki co tylko ten adres obsługiwany jest przez NT) i jeśli nie ma, to dodajesz z listy. Później czujnik powinien "sam" się wykryć i musisz go tylko dodać. Od tego momentu powinien już zapisywać odczyty.

Na temat SHT31 nic nie wiem, ale HTU21/SHT21 był obsługiwany, więc jeśli nic się w protokole nie zmieniło, to SHT31 też powinien działać..

kamilj

Post autor: kamilj » czw cze 29, 2017 4:24 pm

Ewentualnie postawie wersję beta4 i sprawdzę.

Nie będzie problemu jeżeli będe miał podpięte 4 czujniki BME w jednym czasie

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » czw cze 29, 2017 4:33 pm

Musiałbyś ustawić cztery różne adresy w BME280.
Mój NetTemp mieszka w Raspberry Pi 3B na szynie DIN

jot

Post autor: jot » czw cze 29, 2017 5:28 pm

kamilj pisze:
czw cze 29, 2017 4:24 pm
Ewentualnie postawie wersję beta4 i sprawdzę.

Nie będzie problemu jeżeli będe miał podpięte 4 czujniki BME w jednym czasie
Jeśli to pytanie, to odpowiedź brzmi: będzie;p
pimowo pisze:
czw cze 29, 2017 4:33 pm
Musiałbyś ustawić cztery różne adresy w BME280.
Problem w tym, że w specyfikacji Bosch jednoznacznie pisze, że czujniki BMx mogą przyjmować adresy 0x76 i 0x77. W związku z czym, przez ograniczenia producenta w adresowaniu czujników, do jednej szyny i2c nie podłączysz więcej niż 2 *dwa* czujniki. Oczywiście można sobie "dołożyć" dodatkowe szyny via ESP albo jakieś scalaki niemniej jednak pod to co masz w RPi więcej nie podłączysz.

kamilj

Post autor: kamilj » czw cze 29, 2017 8:11 pm

Czyli mimo użycia modułu 29 do Rb w którym są 4 złącza iść podłączenia tylko 2 czujniki?

Teoretycznie to nie problem bo i tak używając 10-20m skrętki i dwóch czujników BME280 moge mieć jedna hale monitorowaną, dodatkowo podłączenia sobie DS18B20 przy RBP i będę nim monitorować temp w 3 miejscu.

jot

Post autor: jot » pt cze 30, 2017 8:49 am

kamilj pisze:
czw cze 29, 2017 8:11 pm
Czyli mimo użycia modułu 29 do Rb w którym są 4 złącza iść podłączenia tylko 2 czujniki?

Teoretycznie to nie problem bo i tak używając 10-20m skrętki i dwóch czujników BME280 moge mieć jedna hale monitorowaną, dodatkowo podłączenia sobie DS18B20 przy RBP i będę nim monitorować temp w 3 miejscu.
Masz 4 wyprowadzenia i2c, więc możesz podłączyć 4 urządzenia do tych złącz. Tylko, że z powodu ograniczeń w adresowaniu samych układów BMx, tego typu układy możesz podłączyć nie więcej niż 2. Pozostałe dwa możesz wykorzystać w dowolny sposób - na przykład podłączyć wyświetlacz, albo dwa wyświetlacze :-)

kamilj

Post autor: kamilj » pn lip 03, 2017 2:15 pm

Czujnik BME280 do mnie dotarł.
Z jakiegoś powodu odczytuje tylko temperaturę i ciśnienie.
Nie odczytuje wilgotności.

ODPOWIEDZ