nettemp + OrangePi z armbian

Ogólne forum z pytaniami i propozycjami
matryc

nettemp + OrangePi z armbian

Post autor: matryc » ndz wrz 24, 2017 12:40 am

To mój pierwszy temat na tym forum mimo, że projekt interesuje mnie od bardzo dawna.
W końcu udało mi się zebrać trochę sprzętu i czujników, a że znam trochę system linux i z esp8266 bawiłem się trochę, w końcu zainstalowałem nettemp'a (najnowsze beta) u siebie w domku na Orange Pi PC Plus. Z oczywistych powodów (to nie Raspberry Pi) instalacja trwała 2 dni, ale się udało :)
Od kilkunastu dni sprawdzam u siebie działanie czujników: 3xDS18B20, 1xDHT11, 1xDHT22, 1xHC-SR04 - podłączone pod GPIO, oraz SDM120 i SDM630 - podłączone pod USB-R485, również DS18B20 i DHT22 - podłączone pod ESP8266 z EasyESP.
Pierwsze co sprawiało mi problem to odczyt temperatury z DS'ów ponieważ mam je podłączone na skrętce o długości ok. 30m. Błędy CRC i oczywiście odczyt wartości nierzeczywistych, ale z dużą pomocą wujka GOOGLE przepisałem plik "1wire_gpio_i2c_read.php" tak by sprawdzał czy jest błąd komunikacji i ewentualnie do 8 powtórzeń spróbował prawidłowo odczytać temperaturę.

Kod: Zaznacz cały

<?php
$ROOT=dirname(dirname(dirname(dirname(__FILE__))));

define("LOCAL","local");
$date = date("Y-m-d H:i:s");

include(dirname(dirname(dirname(dirname(__FILE__))))."/receiver.php");

$path="/sys/bus/w1/devices/";
if(!file_exists($path)) {
        echo $date." 1wire - OFF.\n";
        exit;
}

$files = array_diff(scandir($path), array('..', '.',));
if(!empty($files))
{
    foreach($files as $rom)
    {
        if (file_exists("/sys/bus/w1/devices/".$rom."/w1_slave"))
        {
            $retry = 8;
            while ($retry--)
            {
                //Read the file line by line
                $lines = file("/sys/bus/w1/devices/".$rom."/w1_slave");
                //Get the temp from second line.
                $crc_lines = explode('=', $lines[0]);
                $temp_lines = explode('=', $lines[1]);
                $crc = strpos($crc_lines[1], 'YES');
                if ($crc !== false)
                {
                    $local_val = number_format($temp_lines[1] / 1000, 1, '.', '');
                    $local_type = 'temp';
                    $local_rom = $rom;
                    $local_device='1wire';
                    echo $date." ".$rom." ".$local_val."\n";
                    db($local_rom,$local_val,$local_type,$local_device,$local_current,$local_ip,$local_gpio,$local_i2c,$local_usb,$local_name);
                    $retry = 0;
                }
                sleep(1);
            continue;
            }
        }
    }
}

?>
Następnie uruchomiłem SDM120 i tu po zaciągnięciu najnowszej wersji z "https://github.com/gianfrdp/SDM120C" i skompilowaniu działało bez problemu. Czujnik odległości HC-SR04 przerobiłem według schematu ze strony: "http://www.python-exemplary.com/index_e ... us.inc.php" dodając rezystory, działa to na przewodach 30cm natomiast wynik jest dość poszarpany :( Da się wywnioskować badaną odległość, choć wykres to zdecydowanie nie linia :)
Teraz jestem na etapie walki z SDM630-Modbus. Uruchomiłem go na jednej linii z SDM120 (przewód ok. 1m), ale często w SDM630(skrętka 25m) miałem wartości 0. Od paru dni mam samego SDM630 (myślałem, że tu jest problem, iż są razem ze 120), ale dalej mam czasami wartości 0 :(
Szukałem innego pliku do odczytu wartości i znalazłem napisanego w C "sdm630-usb.c" na stronie "https://github.com/ruddj/sdm630-report" choć wiele nie pomógł :( Na tą chwile przychodzi mi do głowy tylko sprawdzanie w php czy odczyt jest OK i wtedy dopuścić do zapisu w bazie, ale z tego co czytam to RS485 spokojnie powinien działać na przewodzie 25m zakończonym rezystorem 120 Ohm.
Jak u Was działa SDM630-Modbus?

krkamil

Re: nettemp + OrangePi z armbian

Post autor: krkamil » ndz wrz 24, 2017 8:44 am

SDM630 podłączony na jednej parze skrętki?

matryc

Post autor: matryc » ndz wrz 24, 2017 11:21 am

Tak, podłączone na jednej skręconej parze (pomarańcz/biały-pomarańcz).

cieplasek

Post autor: cieplasek » pt lis 17, 2017 10:45 am

Witam. A ja mam pytanie. I pewne odpowiedz będzie jedna. Mam orange pi PC z kartą eMMC. Mam system ambian 5.30 z nettemp na karcie wewnętrznej. Nie używałem go przez 1,5 miesiąca i zapomniałem hasła do root jaki i samej nazwy użytkowania i hasła. Czy można jakoś odzyskać hasło czy muszę postawić wszystko od nowa. A troszkę mi to zajęło ustawianie wszystkiego. Wiem wiem ale naprawdę nie pamiętam.

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » pt lis 17, 2017 4:42 pm

cieplasek pisze:
pt lis 17, 2017 10:45 am
Witam. A ja mam pytanie. I pewne odpowiedz będzie jedna. Mam orange pi PC z kartą eMMC. Mam system ambian 5.30 z nettemp na karcie wewnętrznej. Nie używałem go przez 1,5 miesiąca i zapomniałem hasła do root jaki i samej nazwy użytkowania i hasła. Czy można jakoś odzyskać hasło czy muszę postawić wszystko od nowa. A troszkę mi to zajęło ustawianie wszystkiego. Wiem wiem ale naprawdę nie pamiętam.
Może TO pomoże ;)
Mój NetTemp mieszka w Raspberry Pi 3B na szynie DIN

cieplasek

Post autor: cieplasek » pn lis 27, 2017 8:52 pm

Niestety nie reaguje i nie wchodzi w tryb wyboru

Wysłane z mojego C1-U02 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » wt gru 05, 2017 12:43 am

TUTAJ @techfreak pisał o haśle root ;)
Mój NetTemp mieszka w Raspberry Pi 3B na szynie DIN

jot

Post autor: jot » pt gru 08, 2017 10:38 am

cieplasek pisze:
pt lis 17, 2017 10:45 am
Nie wiem, jak jest z OrangePI, ale w RPi jest 'safe mode', w którym uruchamia się między innymi instalator - tam możesz się przełączyć na inną konsolę, podmontować root partycję w trybie RW, sprawdzić nazwę użytkownika, chrootować się, zmienić hasło, odmontować i reboot do 'normalnego' trybu

ODPOWIEDZ