[DIY] Podlewaczka kwiatów doniczkowych

Użytkownicy tworzą, zmieniają.
cwcc

Re: [DIY] Podlewaczka kwiatów doniczkowych

Post autor: cwcc » czw gru 15, 2016 12:47 am

I tu cię zaskoczę w tego stolarza wierze, ze jesteś do tego zdolny :-P

Wysłane z urządzenia mobilnego.

cwcc

Post autor: cwcc » czw gru 15, 2016 12:57 am

Albo inaczej kto ci uwierzy, że jesteś stolarzem jak na razie żadnego mebla nam nie pokazałeś tylko elektronikę

Wysłane z urządzenia mobilnego.

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » czw gru 15, 2016 1:21 am

Z tym stolarzem to się tylko śmieję bo ja w swoim zawodzie już bardzo wiele lat nie pracuję, ale jak to kiedyś @dise mnie podsumował... stolorz który został płytkorzem hi hi
OK, koniec offtopa.

Gdyby ktoś zauważył jakiegoś babola na PCB lub widział jakąś opcję zmiany to proszę pisać :)
Mój NetTemp mieszka w Raspberry Pi 3B na szynie DIN

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » czw gru 15, 2016 6:51 pm

Jeszcze raz usiadłem i wprowadziłem parę zmian:
- poprawienie paru ścieżek
- modyfikacja biblioteki Arduino NANO
- modyfikacja biblioteki wyświetlacza OLED
- zmiany na warstwie opisowej-teraz wszystko jest bardziej przejrzyste (po osadzeniu elementów nadal takie będzie)

Obrazek

Obrazek

No i znalazłem niezłego babola... HTU21d... Podłączyłem go do 5V, a przecież ten moduł pracuje na napięciu 3V3

Obrazek

I co teraz zrobić?
- dodać konwerter napięć logicznych
- przeciągać 3V3 przez całą płytkę dookoła
- czy pin 3V3 w Arduino NANO to jest pin gdzie można pobierać takie napięcie

A może podejść inaczej do tego? Tzn. płytkę zostawić jak jest i użyć modułu HTU21 GY-21 który posiada stabilizator 3V3 i konwerter napięć?

Obrazek

Awatar użytkownika
arTii
Betatester

Post autor: arTii » czw gru 15, 2016 8:28 pm

pimowo pisze:- czy pin 3V3 w Arduino NANO to jest pin gdzie można pobierać takie napięcie
Oczywiście że tak
pimowo pisze:A może podejść inaczej do tego? Tzn. płytkę zostawić jak jest i użyć modułu HTU21 GY-21 który posiada stabilizator 3V3 i konwerter napięć?
Moim zdaniem, to bez sensu - a jak zniknie z rynku za 3 tygodnie?
Płytki A4 z soldermaską oraz G3 dostępne. Również inne części do NetTempa- jeśli ktoś potrzebuje - pisać śmiało... i zaglądać do działu Giełda

DOKUMENTACJA NetTemp w trakcie opracowywania
Pomoc online - kontaktuj się przez GG:14211

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » czw gru 15, 2016 11:58 pm

OK, w takim razie napięcie 3V3 pobiorę sobie z Arduino, dodam 2x BSS138 dla HTU21d i problem z bańki :)

Podpowiedzcie mi jeszcze czy takie połączenie urządzeń i2c jest OK?

Obrazek

No i teraz, czy rezystory podciągające R2 i R3 są potrzebne? Pytam, ponieważ nie bardzo jeszcze ogarniam standard i2c :(
Na moje oko to R2 i R3 oraz rezystory podciągające we wszystkich modułach są zbędne ponieważ mamy podciągnięte linie i2c przy konwerterze, ale nie jestem tego pewny.

PS
Znalazłem jeszcze jednego babola, zamienione piny GND i VCC w OLED :(

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » pt gru 16, 2016 4:26 pm

Poprawiłem parę błędów, zmieniłem całkowicie połączenie HTU-teraz jest zasilany z 3V3 i logika i2c dla niego jest również 3V3

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gniazdko RJ11 jest tak podłączone, że używając zwykłego, skręconego kabla telefonicznego będziemy mieli skręcone żyły według opisu i doświadczeń Kolegi @bogas z TEGO tematu. Czyli GND z SCL i VCC z SDA

---
Zastanawiam się czy ESP nie dać na goldpinach, tak aby w razie "W" można było go sobie bez problemów wyciągnąć z "podstawki"

jon123456

Post autor: jon123456 » wt sty 03, 2017 10:12 am

@pimowo ja robię pod-lewaczkę prostszą opartą na diodach led wstępnie podłączyłem czujnik wilgotności pod adc i działa to narazie z diodą i wykrywa czy wilgotna czy nie ale chciałem się dowiedzieć jak przeliczałeś wartość adc na wilgotność wstępnie chce to wysłać na uart żeby mieć dokładniejszy pomiar. Te czujniki działają odwrotnie czyli jak wilgotno to niskie napięcie a sucho wysokie trochę dziwne.

Trochę posiedziałem i zrobiłem tak wartość ADC podzieliłem przez 10 i dało mi to wynik od 0 do 100 i czy dobrze to zrobiłem czy jednak nie.

Awatar użytkownika
pimowo
Betatester

Post autor: pimowo » wt sty 03, 2017 12:37 pm

jon123456 pisze:@pimowo ja robię pod-lewaczkę prostszą opartą na diodach led wstępnie podłączyłem czujnik wilgotności pod adc i działa to narazie z diodą i wykrywa czy wilgotna czy nie ale chciałem się dowiedzieć jak przeliczałeś wartość adc na wilgotność wstępnie chce to wysłać na uart żeby mieć dokładniejszy pomiar. Te czujniki działają odwrotnie czyli jak wilgotno to niskie napięcie a sucho wysokie trochę dziwne.

Trochę posiedziałem i zrobiłem tak wartość ADC podzieliłem przez 10 i dało mi to wynik od 0 do 100 i czy dobrze to zrobiłem czy jednak nie.
Ja na tą chwilę mam pompki od samochodowych spryskiwaczy, bez pomiarów wilgotności gleby :D

A co do odczytu... To proste :)

odczyt=ADC
wilgotność_gleby=((odczyt/1024)*100)

jon123456

Post autor: jon123456 » ndz sty 08, 2017 3:26 pm

@Pimowo Zrobiłem tą podlewaczkę u mnie działa to tak że jak jest sucho to świeci się dioda od danego kwiatka jak mokro to gaśnie,Wykorzystuje obydwa wyjścia cyfrowe sterowanie pompą, analogowe to sterowanie diodą oraz uart. Druga sprawa poziom wody też jest wskazywany diodą .Po uarcie wysyła mi dane w tej postaci np. 23.0 80.3 40.5 i teraz moje pytanie czy w tej postaci da rade wysłać na esp a później na nettempa. Z lua to jestem tęmpy więc prosił bym cię o pomoc.

ODPOWIEDZ